събота, 30 март 2013 г.

Елпром Троян - Елма

www.eldvigateli.com

Най-големият производител на електромотори средна мощност у нас и на Балканите е затворен, машините се режат за скрап, докато стотици работници, въпреки спечелени съдебни дела, не получават неизплатените си трудови възнаграждения.
Бивши работници от троянския завод „Елма” АД, част от „империята” на олигарха Николай Банев (АКБ Форес), разпратиха протестна нота, предшестваща акциии на гражданско неподчинениезаради неизплатени заплати в периода от 2008/2009 г. до днес.  Стотици работници, въпреки спечелените съдебни дела, не могат да си получат неизплатените им трудови възнаграждения в порядъка от няколкостотин до 6-7 хиляди лева. Работниците и техните семейства разчитат на подкрепа от централните и местни медии в битката си за справедливост.
Въпреки спечелените дела срещу собственика на фалиралото предприятие, спрягания за роден олигарх Николай Банев (АКБ Корпорация), стотици бивши работници не могат да си получат заработените заплати за периода от 2008 г. до днес. Инициативният комитет за протеста се оглавява от бившия генерален директор на „Елма” Георги Гачевски, подал оставката си през м. ноември 2003 г. заради несъгласия с некоректните действия към работниците на приватизатора Банев, информира вестник Троян 21.
Повечето от дължимите суми са от порядъка на няколко хиляди лева, като има „ужилени” с над 6 бона; само при един троянски адвокат – адв. Красимир Немски, има 76 изпълнителни дела на бивши работници на „Елма” АД за неизплатени трудови възнаграждения на обща стойност 158 000 лв. С подобни дела са затрупани и още няколко троянски адвокати, като досега над 150 работници са спечелили съдебните си искове и чакат съдия-изпълнителите да се преборят с длъжника Николай Банев, за да си получат парите.
Но въпреки извървените съдебни процедури и спечелените дела потърпевшите работници на „Елма” АД (Троян) имат своите притеснения, че отново ще бъдат изиграни. Което ги тласка и към крайна мярка като гражданското неподчинение. Казваме отново, защото и в годините, когато „Елма” все още произвеждаше и печелеше, заплатите бяха бавени с месеци и недоволствата към работодателя Банев бяха големи.
През м. октомври 2009 г. народният представител от Ловешкия избирателен район Кирил Гумнеров отправи официално парламентарно питане към вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков във връзка с фалита на четири големи троянски предприятия: мебелното „Хемус” и машиностроителните „Елма”, „Машстрой” и „Унитех”. Същината на питането бе има ли начин държавата да потърси отговорност на собствениците на тези предприятия, които с действията си съсипват икономическия облик на община Троян, според хората – умишлено.
В отговора си министър Дянков заяви: „С изключение на „Елма” АД срокът за следприватизационен контрол по отношение на цитираните дружества и за разтрогване на тези договори вече е изтекъл, така че и ние, и вие сме поставени пред свършен факт (…) Единственото дружество, което все още е в сроковете, в които ние можем реално да направим нещо, това е „Елма” АД”. В репликата си пък депутатът Гумнеров подчерта: „Явно е, че когато държавата иска, тя може да влияе. Това е случаят с „Елма”. Важното е, че няма бездействие, а има започнати мерки”. Година по-рано – през м. декември 2008 г., тогавашният кмет на община Троян Минко Акимов изпрати, по искане на протестиращите работници от „Елма” АД, две писма до прокуратурата и до премиера Сергей Станишев; причината – неизплатени заплати и принудително спиране на завода по вина на работодателя.
Две години и половина след парламентарната разговорка и три години след споменатите кметски писма, нещата не са се променили към по-добро и мерките на държавата, ако изобщо ги е имало, са били неефективни. Нещо повече – влезлите в сила десетки и стотици съдебни решения за изплащане на дължими трудови възнаграждения на работници от „Елма” АД (Троян) не могат да бъдат изпълнени?! Което е на косъм да изкара хората на улицата. „Закъсняхме, но по-добре късно, отколкото никога”, коментират пред Троян 21 потърпевши от некоректността на собственика Николай Банев.
…………………………………………………………………………………………………
От 2008-а г. „Елма“ АД с и.д. Пламен Цеков взе да запада с бързината на раково заболяване. Същата година за периода януари – юни тя отчете загуба на консолидирана база в размер на 807 хил. лв. Тогава като причина за влошения финансов резултат бе посочен спадът в продажбите до 5,7 млн. лв. Фирмата започна да отлага изплащането на заплати, съкрати поетапно персонала си до 400 души, а в късната есен спря и работа. И през ноември 2008 г. заводът вече бе пред бунт. Тогава Банев поиска от експертите си план за спасяването на „Елма“ и вметна, че в нея производството ще бъде възстановено само ако той одобри техния проект.
Какъв план е получил от своя екип роденият в Любимец 51-годишен олигарх може само да се гадае, но днес „Елма“ наподобява на завод мъртвец – административната сграда и производствените й халета пустеят с прашясали прозорци сред гробовна тишина, охраната й отказва какъвто и да е коментар, а изписаните на сайта й телефони не отговарят.
Междувременно общото събрание на акционерите на „Елма“ освободи по негова молба Николай Банев от длъжността член и председател на Съвета на директорите на акционерното дружество. Рокадата е записана лаконично в т.нар. Междинен доклад за дейността на икономическата група „Елма“ АД – Троян за първото тримесечие на 2009 г.
На 30 март м.г. общото събрание на фирмата освободи пак по лична молба и експерт счетоводителя Радинка Стоева. За одитиране на годишния отчет на „Елма“ АД за 2008 г. бе избрана като експерт счетоводител Нели Димитрова Шопова – Георгиева, регистриран одитор под номер 0264. Тогава обаче остана тайна дали общото събрание е разглеждало проекто-решение за освобождаването на Банев от отговорност за дейността му за 2008 г., за което се чу през януари 2009 г.
За Нели Димитрова Шопова-Георгиева се заговори отново през април т.г., когато бе огласено, че по искане на собствениците на „Елма“ предстои Марин Димитров да я замести на поста одитор на компанията, тъй като тя отказала да завери годишния финансов отчет на дружеството за 2009 г., внесен в деловодството на фирмата на 16 февруари 2010 г. Пак тогава стана ясно и че годишният консолидиран, неодитиран отчет на „Елма“ приключва 2009 г. на загуба от 1.58 млн. лв., при 2.63 млн.лв. отрицателен резултат година по-рано.
В момента в 24-хилядния Троян „Кауфланд“ е единствената причина да се споменава с добро „Елма“ заради намерението на немската верига за търговия с хранителни стоки в Европа да строи свой обект върху неин терен от 14 дка, сред които сега се разпростира и столовата на дружеството. Първоначалните проучвателни дейности по проекта са поверени на бившия кмет на балканджийския град и социалист Дилян Енкин през март т.г. „Каквото се искаше от мене, свършил съм го!“, призна пред наш екип той.
„Срещите между „Кауфланд“ и Банев по покупко-продажбата на терена все още продължават. Германците са изявили желание да им се предостави имот, който да е с по-голям излаз на улицата. Надявам се преговорите да приключат добре за Троян, защото това означава нови работни места. Доколкото знам, в „Елма“ вече режат машини и ги разпродават за скрап“, коментира и Минко Акимов, кмет на балканджийската община от ГЕРБ.

Няма коментари: