сряда, 27 октомври 2010 г.

upload_max_filesize There was an error uploading this file to the server. - Virtuemart

При мен се появи този надпис, когато се опитах да инсталирам VIRTUEMART на един JOOMLA сайт.
Няма да разтягам локуми, а направо.

Този проблем идва, от хостинг доставчика ви.PHP на сървъра е ограничен да не приема файлове по-големи от определен размер, за ICN и в повечето случаи ограничението е 2Мб, а при по-добрите доставчици е 4МБ

В php.ini, ако са благосклонни и имате достъп може да промените upload_max_filesize да е (=4M)
Но рядко ще стане този фокус.

Другият вариант, който естествено при мен не проработи е в .htaccess да се добажи следният ред

php_value upload_max_filesize 4M

както казах и това не проработи.


Затова побългарихме го. Инсталационният файл на VIRTUEMART com_virtuemart_1.1.5.j15.zip е много малко по-голям от 2Mb, затова от архива изтрих CHANGELOG.php и качих един празен файл 0байта със същото име (защото при автоматичната инсталация Джумла си го търси) и всичко си проработи чудесно.


Това е


неделя, 24 октомври 2010 г.

Как да разберете позицията на даден модул в joomla?

Искате да сложите някой модул на вашия joomla сайт, но не знаете къде точно да го поставите (на кой module position)?
Друго полезно нещо, което може да се направи с този трик е да се разбере дали един сайт е направен на Джумла, без да се логвате.

Просто добавете параметъра ?tp=1 след URL адреса, т.е. http://your-site.com/?tp=1

1 = хориз
-1 = без wrapper
0 = нормален режим

In Joomla 1.0.15 this functionality is called "function mosLoadModules" and can be found in /includes/frontend.php (Joomla 1.0.15: line 122).

петък, 22 октомври 2010 г.

JOOMLA LOGIN PAGE - Страница за логване в joomla

Може да ви се е случвало да не искате да има логин форма на началната страница на вашия joomla сайт.

В този случай за да се логнете е достатъчно да отидете на адрес:

http://your-site.com/component/user/login

Това е

събота, 16 октомври 2010 г.

Създадох профил в www.geni.com

http://www.geni.comПроектът Geni (www.geni.com) представлява уеб-базирана среда за правене на родословни дървета и база данни за родове с почти неограничени възможности. В тази страница, много бързо и лесно всеки би могъл прегледно и удобно да въведе и съхранява своето родословно дърво и да го направи достъпно за всички свои роднини и техните роднини навсякъде по света. В профилите има място за снимки и биографички данни на всеки човек.Всеки започва от квадратче със своето име. Около квадратчето има три стрелки – нагоре. надолу и надясно. Отивайки върху някоя от стрелките, можем да създадем ново квадратче – родител от горната стрелка, дете – от долната стрелка и брат/сестра или съпруг от дясната… по този начин за броени минути могат да се вкарат големи родословни дървета. Програмата сама изчислява и представя дървото в най-прегледния вид. Програмата позволява и отпечатване на родовите схеми. От справочника можем по азбучен ред да видим всички имена в базата данни. Когато отидем на профила на дадено лице, в специално поле се проследява родствената ни връзка с него.Най-голямата българска база данни в Geni наброява вече 15 600 имена. Тя е започната от Лалю Метев http://meteff.blog.bg в средата на миналата година. Той започва да вкарва родословията на по-видните калоферски родове. След това Борис Станимиров добавя информация за габровски и плевенски родове, откъдето се включват Светлана Дяконова и Любов Винарова със своите родови проучвания. Във все по-големият списък се включват нови и нови имена и много любопитна информация.
Базата данни Geni показва родствените връзки на голямата част от българския възрожденски елит. Почти няма известен българин, чийто род да не фигурира – кножовници, свещеници, революционери, индустриалци, офицери.. оказва се, че всички те са родствено свързани. Всъщност за всеки, който познава историята това звучи съвсем логично - в по-стари времена в брак са встъпвали хора от една и съща черга, семейства с близък социален и обществен статус и общи интереси. Рязките скокове между различни обществени слоеве са били изключение. Затова когато веднъж се хване нишката на родството, останалото се разплита като кълбо от роднинства, което обхваща всички “по-първи” българи в даден град, оттам, чрез някоя чорбаджийска щерка нишката скача в съседния град и така нататък….Проектът Geni доказва за пореден път колко абсурдна е класовата теория от близкото минало, която разделяше хората на революционери “буйни глави” от една страна и “чорбаджии изедници” от друга. Съвсем ясно се вижда, че всички водещи фигури от българското възраждане и борбите за национална и църковна независмост, както и строителите на съвременна България са от една социална и родова среда. Няма нито един от големите ни и революционери, който да не е в близко родство с един, а често и с няколко богати “чорбаджииски” рода в родното си място. Както по целият свят, така и у нас историята се прави от елитите. Това става много натрапчиво видно когато се проследят 16-те хиляди имена в Geni.В голямата база данни има и доста екзотични попадения. Така например малко известно е, че една от племенничките на Кимон Георгиев е баонеса Ротшилд, била е омъжена за главата на парижкия клон на финансовата династия. Генерал Христофор Хесапчиев пък е имал първи брак с руска аристократка, потомък на одески гърци от стари фанариотски родове, които датират от византийско време. През византийските династии може да се проследи връзката до съвременните европейски династии в това число разбира се и до българските Кобурги. През една племенничка на Наполеон пък, може да се проследи “американска връзка” до днешния президент Джордж Буш.Но ако оставим настрана екзотиката, проект като Geni има огромно научно и пректическо значение. Той позволява десетилетни трудове на генеалози, рисували схеми и дървета върху листа събиращи прах по библиотеки и тавани да намерят своята публичност и да достигнат до много хора.Базата данни е достъпна само за членове на “семейството” т.е. за хора, които фигурират в родословното дърво. Тя не е видима през google и други търсачки. За да получите достъп до нея е нужно някой участник да е изградил родословното си дърво до вас, да е създал вашето “квадратче”, в което да е въвел ваш валиден e-мейл. Тогава би могъл да ви изпрати покана.Разбира се всеки може да си направи своя база данни и свое родословно дърво в Geni. Но ефектът от подобна среда е именно в възможностите да обединение на информацията от много родове и проследяване на връзките между тях.Като всяка виртуална общност и Geni има свой е-тикет.
1. Профил създаден от друг участник не се променя, без да уведомим създатля му.
2. Не се трие информация въведена от друг участник, без да го съгласуваме с него.
3. Лични данни и снимки на живи хора не е етично да се публикуват, освен от самите тях или с тяхно изрично съгласие. Изключение се прави за публично известни личности, чиито данни са широкодостъпни в медиите и мрежата.
4. Деца не е редно да имат достъп до базата (за да не изтрият и загубят информация)
5. Когато имате намерение да въведете представител на някой род, проверете в базата данни дали някой вече не го е направил преди вас. Така ще избегнете дублиране на имена и профили и много излишен труд.
6. Разбира се всеки спам и реклама са недопустими.

Microcat за LandRover

В пиратския залив се е появил Microcat Landrover, който се краква с този крак.

По инсталцията и кракването няма нищо сложно, кракът представлява един dll файл, който се копира в посочените директории на инструкцията.

Проблемът идва от датата на компютъра, за да направите Микрокат да работи, трябва да върнете датата на компютъра някъде около март 2009г.

За целта http://forums.lr4x4.com тези пичове, са подготвили някакъв виртуал бокс - Microlauncher.exe, който предполагам симулира задна дата за системата и всичко тръгва без проблем.

П.с. - http://sourceforge.net/projects/winmicrolaunch/files/ ето от тук може да се свали програмата за датата

Как се публикува статия на слайдшоуто и отстраняване на проблема със снимките (RockStories) в 10 стъпки за идиоти


Използваме ето този компонент за "Dynamic Featured Content".

Когато вече сме написали статия в сайта и искаме тя да излиза и на "слайдшоуто"-то, трябва да я копираме в категория Новини>Слайдшоу.

СНИМКАТА Е ЖЕЛАТЕЛНО ДА БЪДЕ С РАЗМЕРИ 640x300, ШИРОЧИНАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА
Това става по следният начин:
Отивате в меню Съдържание>Статии.
1. Избирате статията, която желаете да бъде копирана
2. Натискате бутона "Копирай"
3. Отваря ви се нов прозорец и в него избирате категорията Новини>Слайдшоу
4. Отваряте статията за да я редактирате, като внимавате да изберете точно копираната статия (от Новини>>Слайдшоу) , а не оригиналната.

5. Превключвате редактора, ако е различен от JCE. Ако е зададен Editor - JCE по подразбиране, пропускате тази стъпка
6. Натискате върху снимката с левия бутон на мишката, за да я селектирате.
7. Натискате бутона "Insert/edit image"
8. Изтривате домейна на сайта, до "images/...jpg"
8a. Никога не забравяйте И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОПЪЛВАЙТЕ полето "Alternate text" с описание на снимката. Не говорим само за слайдшоуто, а и за всички статии в Joomla. ВАЖНО Е!
9. Натискате "Update"

10. Записвате статията и всичко трябва да е наред

Компонент и модул "На този ден" за Joomla

Това е работеща, преведена версия на ТОЗИ КОМПОНЕНТ за Joomla

http://rapidshare.com/files/425402342/mod_efemerides-0-5.zip - Модул
http://rapidshare.com/files/425402445/com_efemerides-0-5.zip - Компонент

вторник, 12 октомври 2010 г.

Известни мои "приятели"

Harvey Mudd College се ръководи от Мария Клоуи, петият президент на престижния американски колеж, който започна мандата си през 2006 година.
Klawe е първата жена, която го ръководи от създаването му през 1955г.

Преди да се присъедини HMC, тя работи като декан на техниката и професор по компютърни науки в Принстънския университет. По време на престоя си в Принстън, Мария създаде една вълнуваща и нова визия за обучение.

Мария е бивш президент на Асоциацията на изчислителна техника (ACM) в Ню Йорк, председател на Съвета на настоятелите на Анита Борг институт на жените и технологии в Пало Алто, и управител на Института за теоретична и приложна математика в Лос Анджелис и на института за математическите науки в Бъркли. В миналото Мария извоюва лидерски позиции в американското Математическо общество.

Мария е една от 10-те членове на управителния съвет на Microsoft Corporation.

петък, 8 октомври 2010 г.

"There is not enough free memory to run this program. Exit one or more programs and then try again" - explorer.exe

"There is not enough free memory to run this program. Exit one or more programs and then try again" - explorer.exe
Когато искам да отворя Windows Explorer и която и да било част от него, включително и System restore и др

Този изскачащ прозорец за грешка ме изненада неприятно като се събудих тази сутрин, най-вероятната причина е, че вчера преди да заспя се заиграх с регистрите на WINDOWS 7.

Вероятно проблемът щеше да се реши, ако бях пуснал инсталационния диск на windows 7 с опцията repair windows, но тъй като не бях преинсталирал от година и половина реших да си преинсталирам компютъра, но преди това трябваше да преместя важните файлове от C: във D:.

Това нямаше как да стане, тъй като експлорер не работи, затова ми трябваше друг file manager - свалих XYplorer от тук и оправих всичко - http://www.321download.com/LastFreeware/page22.html